Авраамове дерево та засмага

Авраамове дерево та засмага

Авраамове дерево, або Вітекс священий (Vitex agnus castus) - Листяний чагарник, розповсюджений у Середземноморському роєгіоні та Центральній Азії. У його плодах виявлені ефірні олії, жирні кислоти, дитерпени, кетостерини, іридоїдні глікозиди (агнузид, аукубін), сапоніни та флавоноїди. З давніх часів препарати з плодів авраамового дерева використовували при запаленні, збільшенні селезінки, передменструальному синдромі, для обробки ран. У монастирях плоди авраамового дерева часто додавали в їжу (як сурогатний перець) завдяки його властивості знижувати статеве збудження (англійська назва monk's pepper буквально перекладається як монастирський перець). Сьогодні в Європі препарати з авраамового дерева схвалені для лікування розладів менструального циклу, менструального синдрому, мастодинії.
У нещодавно проведених дослідженнях було виявлено спорідненість екстракту плодів авраамового дерева до µ- і κ-опіатних рецепторів. Експерименти з конкурентного зв'язування з використанням радіоактивних лігандів виявили наявність ендрофіноподібних речовин у ліпофільній фракції екстракту. На підставі отриманих даних було висловлено припущення, що активність екстракту ендрофіноподібна реалізується через опіоїдні рецептори. У 2006 році група американських дослідників підтвердила це припущення. Оскільки β-ендрофіни стимулюють меланогенез, то можна очікувати подібну дію і в речовин, які є їх агоністами по відношенню до одного рецептора. Так що екстракт плодів авраамового дерева є вельми ймовірним стимулятором меланогенезу, що діє подібно до β-ендрофінів.

Комбінація ацетилтирозину та екстракту плодів авраамового дерева для стимуляції синтезу меланіну
Комплекс MelanoBronze, розроблений у швейцарській компанії Mibelle AG Biocemistry і призначений для включення в засоби для автозагара, є комбінацією ацетилтирозину і екстракту плодів авраамового дерева. Завдяки поєднанню двох різних діючих речовин стимуляція меланогенезу відбувається за двома шляхами. Ацетилтирозин - це стабільний водорозчинний субстрат для синтезу тирозину, а що вище концентрація тирозину, то швидше йде синтез пігменту. β-ендрофінподібний екстракт плодів індукує синтез меланіну через опіальні рецептори. У присутності цього екстракту меланоцити починають продукувати пігмен навіть без УФ-опромінення.

MelanoBronze стимулює засмагу навіть у відсутності сонячного світла
Коли ми піддаємося опроміненню сонячним світлом, у нас виробляється гормон α-МСГ, що індукує пігментацію. Якщо ж в цей час нанести MelanoBronze, пігментація посилиться, тому що в ньому присутні β-ендрофінподібні речовини, які також стимулюють пігментоутворення, і ацетилтирозин, що є субстратом для пігменту, що знову утворюється. Якщо MelanoBronze нанесений без сонячного світла, засмага все одно з'являється, оскільки MelanoBronze індукує меланогенез і одночасно постачає для нього субстрат.


Ефект MelanoBronze на пігментацію шкіри

Креми, що містять MelanoBronze (у кількості) 2 і 5%) і тільки ацетилтирозин у концентрації, що дорівнює тій, яка є у разі введення 5% MelanoBronze, були порівняні з кремом-плацебо. Продукти наносили двічі на день на внутрішній бік руки добровольців (20 жінок віком 20-50 років). Загар стимулювали УФ-випромінюванням у дозі 1,1 ПЕД один раз на день протягом тижня.
Після нанесення крему-плацебо ступінь засмаги під дією УФ досяг 1,83. У кремах, що містять MelanoBronze (2 і 5%), засмага явно була кращою і досягала величин 2,15 2,72 відповідно. Загар при нанесенні тільки ацетилтирозину досяг 2,3.
Експерименти показали, що нанесення кремів з MelanoBronze призводять до суттєвого дозалежного покращення виразності засмаги порівняно з кремом-плацебо. Порівнюючи ефективність крему MelanoBronze (5%) з кремом, що містить тільки ацетилтирозин в еквівалентній концентрації, можна побачити явну різницю в ефекті: комбінація ацетилтирозину з екстрактом сильніше стимулює меланогенез, ніж ацетилтирозин окремо.

Висновки

Нещодавно незалежними групами дослідників було показано, що нейропептид β-ендрофін, відомий своїми властивостями мати анальгетичний ефект і викликати почуття ейфорії на рівні центральної нервової системи, відіграє певну роль і в периферичних органах, зокрема у шкірі, де бере участь синтез меланіну. Дія β-ендрофіну опосередковується через опіатні рецептори, знайдені у меланоцитів.
Екстракт плодів авраамового дерева містить ендрофіноподібні речовини, які, як було показано експериментально, подібно до β-ендрофіну, мають спорідненість до опіатних рецепторів і можуть стимулювати меланогенез. Дія екстракту посилюється в присутності ацетилтирозину, що є субстратом для синтезу меланіну. У подібній комбінації екстракт грає роль ініціатора процесу мелагенезу (на зразок УФ), а ацетилтирозин витрачається на синтез самого пігменту.

Результатом є рівномірна і стійка засмага, яка до того ж служить захистом від УФ (на відміну від потемніння шкіри, що викликається дигідроксиацетоном). Примітно, що ця засмага з'являється без УФ-опромінення. Однак якщо шкіру додатково опромінити ультрафіолетом, то засмага буде більш інтенсивною.
Завдяки захисному ефекту MelanoBronze може бути також включений і в сонцезахисні засоби, в яких він сприятиме якнайшвидшому появі рівної та гарної засмаги (природний захист шкіри) при нижчій дозі опромінення. Крім того, MelanoBronze підходить для спільного використання разом із дигідроксиацетоном у засобах для засмаги, прискорюючи появу та підвищуючи якість пігментації.

Література
1. Kauzer S., Schallreuter K.U., Thody AJ, Gummer C., Tobin DJ. Regulation of human epidermal melanocyte biology by beta-endrofin. J Invest Dermatol 2003; 120 (6): 1073-80.
2. Meier B., Berger D., Holberg E., Sticher O., Schaffner W. Pharmacological activity of Vitex agnus-castus axtracts in vitro. Phytomedicine 2000; 7(5):373-81.
3. Webster D.E., Lu J., Chen S.N., Farnsworth N.R., Wang Z.J. Activation of mu-opiate receptor за допомогою Vitex agnus-castus methanol extracts: Implication for its use в PMS. J Ethnopharmacol Epub 2006 (ahead of print).