Олія ши

Олія ши

Філіп Монмарше, Лоран Суселє (EX.A International, Франція), Мішель Перемога (TECO FINANCE EXPORT, Франція)

Олія ши використовується на африканському континенті протягом багатьох століть. Його видобувають із м'якоті кісточок плодів дерева ши, яке росте на великій території у лісистій савані між Сенегалом та Нігерією. Дерево ши за твердістю нагадує дуб. Зазвичай воно живе близько двохсот років і досягає у висоту 15-20 м. Його темно-зелене листя залишається густим під час сезону дощів; процеси опадання листя і його зростання йдуть одночасно, так що дерево ши ніколи не стоїть голим. Його кора настільки товста, що витримує бурхливі в савані пожежі.

Дерево ши (Butyrospermum parkii Kotsch.) – єдиний представник сімейства Sapotacea на сухих ґрунтах африканської савани. Запашні коричневі квіти цвітуть із грудня до березня. Плоди дерева нагадують маленькі авокадо з ароматною м'якоттю. Доросле дерево приносить від 15 до 20 кг плодів. Майже половина вмісту м'якоті кісточки посідає частку «олії».

У дерева ши в Африці багато назв: у Волофі його називають karite, у Пеулі – kare або kolo, у Бамбарі – se (звідси й англійська назва shea – ши).
Майже у всіх історичних літописах, у яких розповідається про Африку епохи, що передує 19 століттю, згадують олію ши. Ще за часів царювання Клеопатри в Єгипті за цінною олією ши споряджалися каравани з глиняними глечиками, в яких олію перевозили та зберігали.
Багато відомих мандрівників, розповідаючи у своїх записах про африканську культуру, говорять про масляні та його використання. Однією з найповніших праць, присвячених маслуші, є трактат Ібн Батута - історика і посла марокканського султана в Малі, написаний ним у 1348 р. після подорожі через Західну Африку.

Першим європейцем, який подорожував уздовж річки Нігер, був шотландець Манго Парк; він же першим описав ботанічні характеристики дерева ши та різні застосування видобутого з нього «олії». Олія ши - сполучна ланка між цивілізацією, що набирає силу, і натуральним сільським господарством: продукт, який росте і який збирають у диких умовах, а потім виробляють і зберігають протягом багатьох років.
Історія та культурні традиції Африки нерозривно пов'язані з деревом ши. Жалобне ложе померлого короля вирізають із шляхетної деревини старого дерева ши, а олія ши є основою африканської фармакології. Наприклад, воно застосовується як протинабряковий та протизапальний засіб при розтягуваннях та болях у суглобах. Цей чудовий лікувальний засіб використовується також для загоєння пуповини та після обрізання.
Масло ши напрочуд різноманітне у своїх можливостях; побічні продукти його виробництва використовуються в кулінарії (у вигляді соусу або під час смаження), як паливо для ламп і як ізоляційний матеріал при будівництві.

З сільськогосподарських причин вирощувати дерева ши вдається лише у континентальній Африці. Ринок насичений різними сортами олії, для екстракції яких як розчинник використовують гексан. Проте в даний час найбільш популярними є екологічно чисті продукти - продукти, отримані без використання «хімії».

Попит на натуральні продукти та традиційні методи впливає на методи виробництва. Сьогодні використання масла ши, отриманого традиційними методами або механічним вичавлюванням без будь-яких розчинників, стає чи не обов'язковим. Цьому сприяє і активна діяльність «Зеленого поясу» - національної організації, яка сприяє посадці лісів в Африці. «Зелений пояс» визнає лише екологічно чисті продукти, тому масло ши, отримане вичавленням, схвалено ним для виробництва та використання.
Олія ши* являє собою гранульовану олію з кремовим відтінком, що складається головним чином із тригліцеридів (до 80%) та неомилюваних жирів (до 17%).

Ніде репутація олії ши як захисного та пом'якшуючого засобу не цінується так високо, як у галузі догляду за шкірою. Багато місцевих виробників мила використовують масло ши як сировини. Шкіра та волосся в умовах спекотного африканського клімату дуже потребують захисту, і масло ши чудово підходить для цих цілей. Новонародженим відразу роблять енергійний масаж з використанням олії ши, яка оберігає їх шкіру у важких кліматичних умовах.
Ще в 1940 р. багато наукових спостережень підтвердили, що народи, які використовують масло ши, майже не страждають від шкірних хвороб, а їх шкіра вражаюче гладка і пружна. Хіміки-косметологи використовують масло ши вже більше 20 років. Масло ши, подібно до багатьох ліпідів, можна вважати просто хорошим емолентом. Однак ми вважаємо, що справа не тільки в його чудових пом'якшуючих властивостях. Неомилювані жири, що входять до складу олії ши, виявляють регенеруючі властивості, впливаючи на синтез колагену. Крім того, вони мають властивості УФ-фільтрів. Це робить масло ши перспективним компонентом регенеруючих та anti-age композицій, що підтвердили клінічні дослідження. Тригліцериди, у складі яких є незамінні жирні кислоти, володіють пластифікуючим ефектом.дією і впливають на бар'єрні властивості шкіри.

У своїй дисертації з фармації Renard представив детальний опис ефектів, зумовлених використанням олії ши у разі в'яне шкіри.
Клінічне дослідження було проведено на 30 добровольцях віком від 29 до 82 років. Масло ши застосовувалося у вигляді бальзаму при щоденному масажі протягом 4-8 місяців.

Спостерігалося значне покращення при різних станах шкіри:
· Зовнішній вигляд: через кілька тижнів шкіра, що була до цього шорсткої і тьмяно-сірої, стала більш гладкою і світлою.
· боротьба з «витонченням» шкіри, поліпшення її структури: спостерігався регенеруючий ефект, можливо, пов'язаний з дією жирів, що не омиляються, які, як відомо, активізують синтез колагену. · Зморшки, що з'явилися внаслідок тривалого перебування на сонці, явно зменшилися у половини добровольців.
У тій же дисертації було описано ще одне клінічне дослідження, в якому вивчалися зволожуючі властивості олії ши. У дослідженні брало участь 49 добровольців, яким двічі на день робили аплікації олії ши. Було протестовано як чисту олію, так і 15%.

Обидва продукти дали близькі результати:
· загоювальну дію спостерігалося в 70% випадків дерматиту на руках, сонячних опіків та шрамів;
· Зменшення зморшок і поліпшення м'якості шкіри було досягнуто у 75% добровольців.

Висновок

Завдяки унікальному поєднанню неомилюваних жирів та незамінних тригліцеридів жирних кислот масло ши є чудовим активним інгредієнтом для косметичних препаратів. Масло ши особливо рекомендується у складі безжирових композицій, воно добре розмазується і швидко вбирається в шкіру, залишає на шкірі приємне відчуття гладкості та пом'якшує її.

Масло ши є універсальним активним інгредієнтом з чудовою пом'якшувальною та зволожуючою дією та здатністю уповільнювати старіння. За своїми якостями воно анітрохи не поступається будь-якому з відомих емолентів. Введення екологічно чистої олії ши в косметичний продукт різко підвищує його конкурентоспроможність в умовах нинішнього ринку, орієнтованого на екологічно чисту продукцію.


http://www.vrach-kosmetolog.ru/ar/ar48.htm